Σιδερίδης και Ματθαίου ξεχώρισαν από ελληνικής πλευράς στο κουτσουρεμένο UTMB - Ανακοινώσεις 2012
english greek
Αρχική arrow Νέα arrow Ανακοινώσεις 2012 arrow Σιδερίδης και Ματθαίου ξεχώρισαν από ελληνικής πλευράς στο κουτσουρεμένο UTMB

Σιδερίδης και Ματθαίου ξεχώρισαν από ελληνικής πλευράς στο κουτσουρεμένο UTMB

Δυσαρεστημένοι έμειναν οι περισσότεροι αθλητές που μετείχαν στον φετινό Ultra Trail Mont Blanc, καθώς οι καιρικές συνθήκες και οι αποφάσεις των διοργανωτών, "χάλασαν" σε μεγάλο βαθμό τον αγώνα. Βέβαια όταν περνάς τη γραμμή της εκκίνησης, κι ακόμη περισσότερο αυτή του τερματισμού, οι άσχημες εντυπώσεις μετριάζονται, αν όχι ξεχνιούνται, και οι αναμνήσεις που μένουν, αφορούν όσα πέρασε κανείς στον αγώνα.

Ωστόσο, ίσως κανένας δεν ένοιωσε αυτά για τα οποία είχε προετοιμαστεί ψυχολογικά, καθώς όλοι κατέβηκαν στις Άλπεις έτοιμοι να τρέξουν 168 χιλιόμετρα και να περάσουν από τρεις χώρες, και αντί αυτού, ενημερώθηκαν το πρωί, πως στην εκκίνηση που θα γινόταν το βράδυ, πως δεν επρόκειτο να κάνουν αυτά που περίμεναν, αλλά σχεδόν τα μισά. Πιο συγκεκριμένα, τα χιλιόμετρα περιορίστηκαν σε 100, όσα δηλαδή είναι κανονικά του CCC που είχε κι αυτός περικοπές (και που έγινε σε εντελώς διαφορετική διαδρομή από τον UTMB), ενώ ο αγώνας έγινε εξ ολοκλήρου εντός της Γαλλίας. Επίσης βέβαια τροποποιήθηκαν τα χρονικά όρια για τα περάσματα και τον τερματισμό του αγώνα.

Θεωρητικά, οι αλλαγές έγιναν σωστά, καθώς οι μόνοι που ξέρουν καλύτερα από όλους τις καιρικές συνθήκες και τους πιθανούς κινδύνους, είναι οι διοργανωτές. Οι λόγοι ασφαλείας προέχουν από κάθετι άλλο, και οι αλλαγές έγιναν για την ασφάλεια όλων. Όμως τα ίδια είχαν γίνει πέρυσι και μάλιστα κατά τη διάρκεια των αγώνων στον UTMB και τον CCC όπου κόπηκαν κομμάτια, πολύ λιγότερα από φέτος, κι ακόμη χειρότερα, τα ίδια έγιναν και πρόπερσι όπου ο CCC διακόπηκε όταν είχε τερματίσει μικρή μερίδα αθλητών και οι περισσότεροι συνέχιζαν, ο UTMB διακόπηκε μόλις στο 20ο χιλιόμετρο, ενώ την επόμενη μέρα χρυσώθηκε το χάπι με τη διεξαγωγή έξτρα αγώνα για όσους είχαν την όρεξη κια τις δυνάμεις να ξανααγωνιστούν.

Αρκετοί ήταν οι αθλητές που "ξενέρωσαν", και δεν ξεκίνησαν στον φετινό UTMB. Οι πιο πολλοί από τους "απλούς" αθλητές έτρεξαν κανονικά, αλλά στους "ελίτ", το φαινόμενο της αποχής ήταν πιο έντονο. Ο UTMB διεξήχθη λοιπόν κανονικά, έστω κουτσουρεμένος, αλλά τα προβλήματα συνεχίστηκαν, με πολύ κρύο στα ψηλά σημεία του αγώνα όπου οι θερμοκρασίες ήταν αρκετά κάτω από το μηδέν, πολύ λάσπη, αλλά και λάθη στη σηματοδότηση, που προκάλεσαν χασίματα σε αρκετούς δρομείς, ανάμεσα στους οποίους και δικούς μας, όπως τους αδελφούς Χασαπίδη, την Αλεξάνδρα Τσουκανέλη. Επιτέλους ο αγώνας ολοκληρώθηκε, και νικητής τερμάτισε ο Γάλλος D'Haene, ενώ στις γυναίκες η Hawker.

Από Ελληνικής πλευράς, ο Νίκος Καλοφύρης μπήκε χωρίς ιδιαίτερη όρεξη στον αγώνα, και εγκατέλειψε στα μισά, ενώ ήταν 19ος. Ο Νίκος Σιδερίδης έδειχνε ότι ήταν στις δυνατότητές του να τερματίσει στην 20αδα, αλλά προς το τέλος έχασε πολλές δυνάμεις, για να τερματίσει τελικά 78ος. Η Αμαλία Ματθαίου πάντα σταθερή, έκανε έναν ακόμη δυνατό αγώνα και κατέλαβε την 22η θέση στις γυναίκες και 6η άνω των 40 ετών, παρά τη πτώση και ένα γερό χτύπημα στο χέρι στη διάρκεια της νύχτας. Επίσης τερμάτισαν και οι άλλες δύο γυναίκες που έτρεξαν, Τσουκανέλη και Μήτσιου, όπως και όλοι οι υπόλοιποι Έλληνες, κάνοντας ρεκόρ Ελληνικού ποσοστού τερματισμών (13 στα 14). Αναλυτικά η πρώτη δεκάδα, καθώς και οι Ελληνικές συμμετοχές:

1839 3729 PAPAKOSTAS Ioannis V1 H - GR 24:04:33

2188 1545 KALOFYRIS Nikolaos V1 H - GR εγκατέλειψε στο Les Contamines Retour όπου ήταν 19ος με 05:43:03

Στον CCC όπου και εκεί κόπηκαν χιλιόμετρα αλλά λιγότερα, νικητές ήταν ο Castaner Bernat και η Greenwood, ενώ δύο Έλληνες ολοκλήρωσαν τον αγώνα. Η κατάταξη:

- 5666 BALTATZIS Christos δεν ξεκίνησε

Ο τρίτος αγώνας TDS που ξεκίνησε μια μέρα πριν τους άλλους και αποδείχτηκε ο (πολύ) μεγαλύτερος σε απόσταση, ολοκληρώθηκε χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα, και οι νικητές ήταν:

Η Ελληνική συμμετοχή στον αγώνα ήταν περιορισμένη, και χωρίς τερματισμό:

1016 9146 MANDILARAS Manolis εγκατέλειψε στο Cormet de Roselend ενώ ήταν 910ος με 14:58:07

1017 8862 VIDALIS Petros εγκατέλειψε ταυτόχρονα με τον Μανδηλαρά, με τον οποί πήγαιναν μαζί.

- 9466 BISKOS Theodoros δεν ξεκίνησε

Στο κανάλι των διοργανωτών

http://www.dailymotion.com/user/UltraTrailMontBlanc/1 μπορούμε να δούμε πολλά βίντεο από τον αγώνα. Παρακάτω βλέπουμε το βίντεο των τερματισμών των νικητών του UTMB, όπως και της εκκίνησης εκκίνησης του CCC και TDS: