ITRA Member UTMB UTMB

Διαλεκτός και Σταματελοπούλου νικητές στο Μαίναλο (αποτελέσματα) - Ανακοινώσεις 2012
english greek
Αρχική arrow Νέα arrow Ανακοινώσεις 2012 arrow Διαλεκτός και Σταματελοπούλου νικητές στο Μαίναλο (αποτελέσματα)

Διαλεκτός και Σταματελοπούλου νικητές στο Μαίναλο (αποτελέσματα)

Έγινε ο 8ος αγώνας  του MTR CUP 2012, ο οποίος ήταν  συνδιοργάνωση με τον Δήμο Γορτυνίας, το Σάββατο 03/11/2012 στην Βυτίνα του Μαινάλου. Ήταν αγώνας ορεινού τρεξίματος  στα πλαίσια του γνωστού πλέον Άθλου Μαινάλου. Η διαδρομή του 8ου αγώνα του MTR CUP 2012 ήταν ίδια με την περσινή και ήταν  σχεδιασμένη έτσι ώστε, να μπορεί να συμμετέχει με άνεση  ένας  αρχάριος ή μέσος δρομέας ορεινού τρεξίματος, αλλά να μπορεί ταυτόχρονα να τεστάρει την πορεία της προετοιμασίας του και ο έμπειρος αθλητής του αθλήματος.

Περνούσε δίπλα και μέσα από ρυάκια και μικρά χωριά. Το καταπράσινο περιβάλλον  χόρτασε τα μάτια των αθλητών έχοντας μια επιλογή μονοπατιών που έδιναν μια μικρή γεύση των σηματοδοτημένων μονοπατιών του Μαινάλου. Η μέρα ήταν ηλιόλουστη, ο καιρός  ιδανικός για τους αγώνες και αντιπροσωπευτικός της Βυτίνας. Αφετηρία και τερματισμός του αγώνα ήταν η κεντρική πλατεία της Βυτίνας στην Αρκαδία. Ήταν μια διαδρομή  ορεινού τρεξίματος 19 χιλιομέτρων  και  680 μέτρων υψομετρικής διαφοράς σε σηματοδοτημένη διαδρομή.

Πρώτος  στους άνδρες στην γενική κατάταξη ήταν ο Γιώργος Διαλεκτός, δεύτερος ο Αλέξανδρος Καμπουρόπουλος και τρίτος ο Πέτρος Τυρολόγος. Στις γυναίκες πρώτη τερμάτισε η Ευγενία Σταματελοπούλου, με δεύτερη την Θεοδώρα Αναστασιάδη και τρίτη την Κωνσταντίνα Γρηγορίου.

Ευχαριστούμε θερμά όσους βοήθησαν σαν κριτές και γραμματεία και ιδιαίτερα τους κυρίους Γ. Χρονόπουλο και Α. Δεληγιάννη, τα τμήματα Σαμαρειτών του Ερυθρού Σταυρού  Τρίπολης για τη βοήθειά τους.

Επίσης ευχαριστούμε τις εταιρείες Καύσιμα Δεληγιάννης ,για την χορηγία του, BIZART GALLERIES , ODLONatura Pharm , www.driftcamera.gr για τη μερική χορηγία τους σε υλικά του αγώνα, Το φυσικό μεταλλικό νερό  ΒΙΚΟΣ, την εταιρεία @care που είχε φροντίσει για την ενέργεια των αθλητών με την ελληνική μπάρα ενέργειας  Wish bar,το περιοδικό Runner για την υποστήριξή του ως χορηγός επικοινωνίας.

Ακόμη ευχαριστούμε όλα τα καταστήματα της περιοχής  και ιδιαίτερα το cafe-dryades, που βοήθησαν όσο μπορούσε το καθένα με τον τρόπο του.

Τέλος ένα μεγάλο ευχαριστώ στον Δήμαρχο Γορτυνίας κ. Γιάννη  Γιαννόπουλο,   την Αντιδήμαρχο κ. Διαμαντοπούλου στο τοπικό συμβούλιο Βυτίνας  τον πρόεδρο του κ. Λιαρόπουλο και τον Αντιδήμαρχο κ. Καδά ,το Δασαρχείο Βυτίνας, για την  άμεση ανταπόκριση, συμπαράσταση και την παρουσία τους στην εκκίνηση και στις απονομές του αγώνα.